ساخت صفحات پاپ آپ

انجمن ریاضی دبیرستان وابسته به دانشگاه رازی(2) - آخرین بازدم ژولیوس سزار
انجمن ریاضی دبیرستان وابسته به دانشگاه رازی(2)

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

آخرین بازدم ژولیوس سزارشاید داستان خاتمه ی پادشاهی ژولیوس سزار كه به دلیل بی‌كفایتی توسط سردارانش به قتل رسید را شنیده باشید. آخرین جمله‌ای كه ژولیوس سزار به زبان آورد چنین بود: «و تو، بروتوس؟.»

حال به این نكته فكر كنید: «احتمال این ‌كه در نفس بعدی كه می‌كشید یك مولكول از هوای بازدم ژولیوس سزار را وقتی كه گفت: «و تو، بروتوس؟» به شش‌هایتان وارد كنید چقدر است؟»
پیشاپیش چیزی نمی‌دانیم. باید فرض‌های خاصی بكنیم. یكی از فرض‌ها این است كه آخرین بازدم ژولیوس سزار، یكنواخت در سرتاسر جو توزیع شده است. فرض دیگر این‌ است كه همه‌ی مولكول‌های این بازدم هنوز در جو موجودند و در بخش‌های ناشناخته ی عالم پراكنده نشده‌اند و تجزیه و باز تركیب (مثلاً در فرآیند اكسیداسیون) هم نشده‌اند. سرانجام فرض می‌كنیم كه مولكول‌های هوا یكنواخت در جو توزیع شده‌اند (البته این فرض كاملاً درست نیست، چون هر چه از سطح زمین دورتر شویم جو رقیق‌تر می شود؛ ولی نزدیك سطح زمین كه ما زندگی می‌كنیم، این فرض درست است.)
بعد از پیش‌فرض‌های بالا با استفاده از اطلاعاتی چون جرم جو زمین، مقدار عدد آووگادرو و وزن مولكولی جو، نتیجه می‌گیریم كه جو حاوی مولكول است .
یك مول از هر گاز در دمای استاندارد 4/22 لیتر فضا را اشغال می‌كند و حاوی مولكول است. آزمایش نشان می‌دهد كه به طور میانگین، بازدم انسان حاوی 4/0 لیتر هواست. پس به طور میانگین ، تعداد مولكول‌ها در بازدم برابر است با:  .
پس در بازدم سزار مولكول بوده است و این مولكول ‌ها در عالمی كه مولكول دارد، پخش شده‌اند.
براساس محاسبات فوق ، در جو مولكول هست كه در بازدم سزار نبوده‌اند. یكی از مولكول‌های نفس بعدی خود را در نظر بگیرید. احتمال این‌كه این مولكول غیرسزاری باشد برابر است با:.(*)
این احتمال در مورد هر یك از مولكول‌های نفس بعدی شما درست است. پس احتمال این‌كه نفس بعدی شما غیرسزاری باشد، عبارت است از :  .
این‌جا با یك مشكل مواجه خواهیم شد زیرا اگر عدد را به ماشین حساب وارد كنید نتیجه 1 خواهد بود ولی به طور قطع عدد سمت راست برابری (*)، یك نیست. پس چه باید بكنیم؟
در این جا تنها ریاضیات نظری است كه می‌تواند برای ما چاره‌ساز باشد. می‌دانیم كه عبارت وقتی به عكس عدد اویلر میل‌ می‌كند (عدد اویلر : ). هم چنین می‌دانیم كه با دقتk رقم اعشار تقریبی از است. پس نتیجه می‌گیریم احتمال این‌كه نفس بعدی شما كاملا" غیر سزاری باشد، برابر است با:.
بنابراین احتمال این‌كه نفس بعدی شما حاوی مولكولی از بازدم سزار باشد تقریبا" 63% است.


 
دانلود بازی PES 2014 برای PC منبع: انجمن ریاضی دبیرستان وابسته به دانشگاه رازی کرمانشاه واحد پسران

درباره وبلاگ

با سلام مطالب این وبسایت از سایت انجمن ریاضی دبیرستان وابسته به دانشگاه رازی گرفته شده
مدیر وبلاگ : محمدرضا میری

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

یافاطمة الزهراء سلام الله علیها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic