ساخت صفحات پاپ آپ

انجمن ریاضی دبیرستان وابسته به دانشگاه رازی(2) - سلطان ریاضیات
انجمن ریاضی دبیرستان وابسته به دانشگاه رازی(2)

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سلطان ریاضیاتروزی یك معلم ریاضی، برای این كه شاگردانش را تا آخر جلسه ساكت كند، مسأله ای به آن ها داد كه مدت زیادی طول بكشد. معلم ریاضی از دانش آموزان خواست كه 1 تا 100 را با هم جمع كنند. بعد از چند دقیقه یكی از دانش آموزان دستش را بالا برد، او جواب درست را به دست آورده بود. آن دانش آموز فهمیده بود كه مجموع هر جفت از اعداد 1 و 100 ، 2 و 99، 3 و 98 ،... 101 است، پس نصف تعداد اعداد یعنی 50 را در 101 ضرب كرده بود و جواب را به دست آورده بود. آن دانش آموز، كارل فردریش گاوس نام داشت.

 

او فرزند باغبان فقیری از اهالی برونشویك آلمان بود كه در تاریخ 30 آوریل سال 1777 متولد شد. سه ساله بود كه نبوغش را در ریاضیات نشان داد و پدرش را از اشتباهی در محاسبات لیست حقوقش باخبر كرد. اما گویا این نبوغ باعث نشد بیش تر مواظبش باشند و به راحتی نزدیك بود در رودخانه غرق شود. تاریخ ریاضیات، خیلی چیزها را مدیون كارگری است كه در آن نزدیكی بود و زندگی گاوس كوچك را نجات داد. اما همه چیز به خیر گذشت و دوك برونشویك تحت تأثیر نبوغ او قرار گرفت و مخارج تحصیلش را داد. گاوس در سال 1795 وارد دانشگاه گوتینگن شد. اما ریاضی نخواند. او آن قدر روحیه ی عجیبی داشت كه رشته زبان های باستانی را انتخاب كرد. بعد از آن بود كه به ریاضی تغییر رشته داد و در 19 سالگی بسیاری از مسائلی را كه اویلر و لاگرانژ موفق به حل شان نشده بودند، حل كرد.

برخی را عقیده بر این است كه گاوس بزرگ ترین ریاضی دانی است كه تا كنون بوده است .او قضیه اعداد اول را درسن 15 سالگی حدس زد ، مشخصه چند ضلعی های ترسیم پذیر را در سن 18 سالگی تعیین كرد ، در سن 22 سالگی ثابت كرد كه یك چند جمله ای از درجه n دارای n ریشه است و بهترین اثرش را با عنوان : Disquisitiones Arithmeticae به هنگامی كه 24 سال داشت به چاپ رسانید . این كتاب نظریه اعداد را از مجموعه ای از مساله های منفرد به شاخه ای مرتبط با ریاضیات تبدیل كرد .

پس از سال 1801 به دیگر عرصه های ریاضی چون هندسه ، آنالیز ، نجوم و فیزیك –ریاضی ، به استثنای دو مقاله در مورد تقابل دو مربعی ، پرداخت .
گاوس آدم خیلی عجیبی بود. با این كه به وجود هندسه های غیر اقلیدسی پی برده بود، از انتشار آن خودداری كرد، زیرا از شهرت بیزار بود. با همین كارش ریاضیات را سال ها معطل كرد. یكی دیگر از خصوصیات جالب گاوس، دفتر یادداشت معروفش است كه اثبات قضایا و مسائل ریاضی را در آن می نوشت و گاهی هم به زبان رمز، چیزهایی در آن می نوشت. آن دفتر پنجاه سال بعد از مرگ گاوس منتشر شد. او در یكی از نامه هایش نوشته است: می دانید كه من خیلی آهسته می نویسم. دلیل اصلی اش آن است كه هیچ وقت از آن چه گفته ام راضی نمی شوم مگر این كه آن را در كم ترین تعداد كلمات ممكن گفته باشم. خلاصه نوشتن، بسیار بیش تر از روده درازی وقت می گیرد.

وی زندگی در حد كمال خویش را در گوتینگن گذراند . كارهای گردآوری شده او مشتمل بر 12 جلد كتاب می باشد .

سرانجام گاوس در سال 1855 و در سن 78 سالگی بدرود حیات گفت .


 
دانلود بازی PES 2014 برای PC منبع: انجمن ریاضی دبیرستان وابسته به دانشگاه رازی کرمانشاه واحد پسران

درباره وبلاگ

با سلام مطالب این وبسایت از سایت انجمن ریاضی دبیرستان وابسته به دانشگاه رازی گرفته شده
مدیر وبلاگ : محمدرضا میری

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

یافاطمة الزهراء سلام الله علیها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic